Upītē atklās pirmo latgaliešu izlaušanās istabu “Pīci panti”

Izlaušanās istaba m28.decembrī, Balvu novada Upītē slēgtās skolas ēkā tiks atklāta pirmā un pagaidām vienīgā izlaušanās istaba-spēle latgaliski. Jaunajai izlaušanās istabai dots nosaukums “Pīci panti”, tā ir veltīta novadpētniekam, dzejniekam, folkloristam Ontonam Slišānam (1948–2010) un būs pieejama katram spēlēt gribētājam.

 

Izlaušanās istaba1 mIzlaušanās istabā “Pieci panti”, lai no tās izkļūtu, būs jāpaveic pieci uzdevumi. Katram uzdevumam ir piemeklēts kāds atbilstošs Ontona Slišāna dzejolis, kas vedinās spēlētāju domas pareizajā virzienā. “Pīci panti” idejas autors, Nemateriālās kultūras mantojuma centra “Upīte” direktors Andris Slišāns, par jaunumu Upītē saka: “Mūsu izlaušanās istabā ir trīs lietas, kas to atšķir no līdzīgām istabām: pirmkārt, te viss ir latgaliski, otrkārt, te ir bišu strops un, treškārt, sava vieta istabā ir lielajām aužamajām stellēm. Taisot spēli, gribējām, lai dalībnieki kaut nedaudz iepazīst Ontonu Slišānu, viņa vaļaspriekus, nemateriālo kultūru un, protams, arī latgaliešu valodu.”

Jaunās izlaušanās istabas “Pīci panti” uzdevumus veidojis Kristaps Auzāns, kurš savulaik taisījis arī Imanta Ziedoņa fonda “Viegli” piedāvāto spēli “Ziedoņa klase” Rīgā, kas saņēmusi apbalvojumu “Kilograms kultūras 2019” kategorijā “Pārsteigums”. Aicinot ciemos uz Upīti un iedrošinot spēlēt gribētājus, izlaušanās istabas “Pīci panti” veidotāji saka, ka spēlei nav vajadzīgas priekšzināšanas, vien prasme lasīt, ieklausīties un spriestspēja. Plānotais istabas izspēlēšanas laiks ir aptuveni viena stunda.

Idejas par izlaušanās istabu īstenošanā talkā gājuši Lauku Atbalsta dienesta LEADER programma ar istabas remonta projekta atbalstīšanu un Latgales kultūras programma, kuru īsteno Valsts kultūrkapitāla fonds, a/s “Latvijas valsts meži” un Latgales reģiona attīstības aģentūra, ar pašas spēles izstrādes atbalstu.

“Pīci panti” oficiālā atklāšana iecerēta 28. decembrī, tieši Ontona Slišāna dzimšanas dienā, plkst. 13.00. Kā pirmie oficiālās spēlētāju komandas dalībnieki paaicināti Latvijas Republikas Saeimas deputāte Ilga Šuplinska, Balvu novada vadītājs Sergejs Maksimovs, latgaliešu kultūras ziņu portāla lakuga.lv vadītāja Edīte Husare, Latgales Reģionālās televīzijas žurnāliste Beatrise Jakobsone, kā arī kāds no Latvijas Radio Latgales studijas jauniešu raidījuma “Pīci breinumi” pārstāvjiem.

Plašāka informācija un pieteikšanās uz spēli:
+371 29621058
Andris Slišāns
Nemateriālās kultūras mantojuma centra “Upīte” direktors